Позакласна робота



Тема:  Збережи дерево – врятуй життя.


 








 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 





 


 







Мета:
формування пізнавальної компетентності (активізувати розумову діяльність учнів);
формування інформаційної компетентності (вміння застосовувати сучасні засоби інформційних та комп’ютерних технологій до роботи з інформаційними ресурсами
формування комунікативної компетентності (вміння висловлювати власну думку)
формування практичної компетентності (вміння застосовувати набуті знання на практиці)
Завдання:
Навчальні:
·       ознайомити учнів з шляхами вирішення екологічних проблем математичними методами, а саме з екологічними проблемами вирубки лісних масивів та паркових зон;
·       залучення учнів до практичної діяльності з розв'язання проблем навколишнього середовища;
·       формувати навики виокремлення паперових відходів для сортування та збору макулатури з метою збереження паперу та лісу в цілому;
·       здійснення еколого-просвітницької роботи.
Розвивальні:
·      розвивати математичні уміння та аналізувати одержані данні;
·      формування в учнів навички ініціативи, самостійності та креативності;
·      формування особистостей, які здатні свідомо, активно і творчо впливати на навколишній світ.
Виховні: виховувати нове екологічне мислення, екологічну культуру,
бережливе відношення до природи рідного краю.
Інтегрований захід: математика, екологія
Обладнання: комп’ютер, проектор.

Хід заходу
Вже людство не живе, а виживає,
Невже воно цього не помічає?
І той кошмар, який воно створило
Усе живе сьогодні отруїло.
Чи ж не прийшла пора поміркувати,
Як людству на Землі мудрішим стати...
Від середовища, в якому ми живемо
Залежить все: здоров’я, і життя,
Яке ж людей чекає майбуття?
Вчитель екології. Ми з вами дуже полюбляємо відпочивати на природі, у парку, у лісі... Але з кожним роком природні ресурси знищуються і майже не відновлюються через антропогенну активну діяльність людини.
         Як же зберегти нам спів солов’я та ковток чистого повітря? Чи будемо ми насолоджуватися нашими затишними прохолодними скверами і лісами через кілька десятиліть?
       Відповісти на ці запитання нам допоможуть учні груп № 20 та № 1, які обєдналися у три групи:
1.    Група «Екологів»
2.    Група «Статистів»
3.    Група «Дослідників»

 Група «Екологів»
         Учень 1. В розмові про природу ми часто чуємо слово «екологія». А що ж таке екологія?
Екологія — це наука, що досліджує закономірності життєдіяльності організмів в їхньому природному середовищі, з урахуванням змін, які вносить у це середовище діяльність людини. Або більш доступною мовою: екологія - це наше з вами відношення до створеного світу: до землі, природних ресурсів, рослин, тварин та один до одного. Тільки від нас з вами залежить, який світ буде нас оточувати.
Учень 2. Задумайтесь на хвилинку:
·      людина може жити повністю без їжі до 40 днів,
·      без води – до 5 днів,
·       без повітря – лише 1-2 хвилини.
     Тому саме сьогодні ми продемонструємо, як можна зберегти ліс, раціонально використовувати цей природній ресурс для того, щоб залишити наші ліси для наступних поколінь.
        Учень 1.  Ліси -  мають неоціненне екологічне, соціальне та економічне значення, вони беруть участь у формуванні клімату планети, забезпечують киснем, переробляють шкідливі викиди, зберігають водні ресурси, є середовищем існування безлічі рослин і тварин, забезпечують їжу і здорове середовище для людей, допомагають зберегти родючість грунтів і ландшафтів ...
Однак, з кожним днем ​​площа світових лісів неухильно скорочується.
Насамперед це пов'язано зі зростанням чисельності населення і знищенням лісових територій для різних людських потреб.
Учень 2. Поряд з цим, ліси гинуть від пожеж, незаконної вирубки і експорту лісу кругляка за кордон, природних катастроф, впливу комах-шкідників, хвороб та інших причин.
А скорочення площі лісових масивів веде до непоправних негативних процесів, що мають глобальне значення для всієї природи і життєдіяльності всього людства. Бо основна його функція – це «зелені легені планети».
 Отже, девізом сьогоднішнього нашого заходу є слова: «Збережи нашу планету зеленою!».
Але для того щоб зберегти, зекономити та примножити – потрібно добре вміти рахувати.

Група «Статистів»
Учень 1.  Математика дає числову оцінку наших потреб і бажань, демонструє кількісну характеристику позитивних і негативних наслідків діяльності людини в природному середовищі. Давайте послухаємо тривожну статистику.
        Учень 2. Загальна площа лісів світу становить 3,4 млрд. га. З кілограма якісної деревини можна отримати 240-375 грам паперу. Для виготовлення тони паперу потрібно приблизно 3,5 куб. м. деревини. Щорічно знищується 2 млн. га лісу. Площа лісів України з 2000 року зменшилася на 40%. Щорічно на земній кулі вирубується близько 12 млн га лісу. Загалом на планеті знищено 2/3 площі лісів.
   Учень 2.   Для вирішення глобальних проблем відтворення і збереження лісу давайте спочатку дослідимо та порахуємо, скільки зелених насаджень вирубується особисто для наших щоденних потреб.
Учень 1. Задача 1. Людині на добу потрібно 960 літрів кисню. Стільки ж його виділяє 5 дерев за цей же час. Яка кількість дерев повинна рости навколо нашого навчального закладу, щоб забезпечити киснем 600 учнів і 150 працівників?
Учень 2. Розв’язання
Всього киснем потрібно забезпечити 750 людей. Одержане значення множимо на   5 дерев і отримуємо 3750 дерев. А це досить багато. А якщо врахувати, що на 1 га землі можна посадити 600 дерев, то виходить, що для повноцінного дихання киснем біля нашого навчального закладу має бути паркова зона площею більше ніж більш ніж 6,25 га.
Учень 1. Задача 2. Відомо, що ліси дають нам екологічно чисте повітря. Площа лісів становить у світі близько 30% від суші. Загальна площа лісового фонду України становить близько 15,9 %, а загальна площа нашої країни 603 628 км2 . Визначте площу лісів України у у гектарах?
Учень 2. Розвязання
Відсоток переводимо у десятковий дріб 15,9% = 0,159
Множимо одержане число на загальну площу
S=0,159*603 628 = 95976,852 км2, одержуємо площу лісів України у км2 .
Так як 1 км2 =100 га, то остаточно площа лісів становить S=95976,852*100 = 9597685,2 га 9,6 млн.га.
Учень 1.   Задача 3.
А тепер давайте визначимо Скільки вуглекислого газу поглинають лісові насадження площею 9,6 млн.га та скільки при цьому виділяється кисню, якщо 1 га зелених насаджень поглинає за добу 280 кг вуглекислого газу та виділяє при цьому 220 кг кисню?
 Учень 2. Розв’язання
Запишемо дане число у звичайному вигляді 9,6 млн. га = 9600000 га та помножимо на табличні значення по вуглекислому газу і кисню, в результаті маємо
9600000*280 = 2688000000 кг  вуглекислого газу
9600000*220 = 2112000000 кг  кисню.

Отже, як ви бачите з одержаних результатів, на прикладі нашої країни, що ми маємо надлишок вуглекислого газу, з яким не справляються зелені насадження , що в свою чергу призводить до парникового ефекту на планеті.

Учень 1. Перед тим, як псувати підручник, треба подумати скільки дерев буде знищено на його нове видання. Для виготовлення одного аркуша паперу формату А4 потрібно від 15 до 20 грам якісної деревини, а для виготовлення однієї книги - близько 5-6 кілограмів.
До вашої уваги пропонується задача № 4.
Задача 4. Обчисліть, скільки потрібно знищити дерев для того, щоб видати 300 підручників «Математика 11 клас» автор Г.П. Бевз, 2011 р.?
Учень 2.  Розв’язання:
320:4 = 80 – листків у книзі
80*300 = 24000 – кількість листків паперу
24000*5 = 120000 г = 120 кг – вага листків
300*0,052 = 15,6  кг – вага обкладинок
120+15,6 = 135, 6 кг – вага всього паперу
135,6 : 58,8 = 2,3 – кількість дерев
Так як і всього у підручнику 320 сторінок, то на виготовлення підручника було затрачено 80 листків паперу форматом А4.
Тоді на 300 підручників було витрачено 80*300 = 24000 листків паперу. Так як 1 листок А4 має вагу 5 г, то загальна вага паперу витраченого на підручники становить 120000 г = 120 кг якісного паперу. А якщо врахувати, що обкладинки підручників виготовлені з твердого картону і вага однієї обкладинки 52 г, то вага всіх обкладинок буде 1,56 кг. Тобто разом вага всього паперу становить 121, 56 кг
Так як з одного дерева віком 20 років можна виготовити 58,8 кг паперу, то на дані підручники необхідно більше ніж 2 дерева.
Учень 1. А ви коли-небуть замислювалися скільки витрачаєте паперу? А скільки використовує  паперу наш навчальний заклад?  Дані підрахунки наводять на серйозні роздуми.
 Група «Екологів»
Учень 1. Ми дізналися, що кожен заклад для документообігу знищує два-три дерева. Три дерева в рік - начебто і не багато, але задумайтеся скільки це буде зрубаних дерев тільки для паперу в масштабах  України чи світу!
·              Тільки для виробництва паперу в Україні щорічно вирубується більше 1 мільйонів дерев. А скільки нікому не потрібних рекламних газет і листівок валяється по під'їздах, в сміттєвих баках і просто на вулицях нашого міста.
·              Учень 2. Щоб врятувати одне дерево від вирубки, необхідно зібрати для вторинної переробки близько 80 кг паперу.
·              Між тим для виробництва однієї тонни паперу вирубується щонайменше 17 дерев, витрачається 26 тисяч літрів води, 4000 кВт електроенергії й 240 літрів палива.
·              І масштаби зростають – тільки за останні 20 років використання паперу зросло на чверть.
Учень 3. Допомогти вирішити цю проблему зміг частково наш ровесник співвітчизник 16-річний Валентин Фречка із закарпатського села Сокирниця.
Він отримав дві золоті медалі за власну наукову розробку – виробництво паперу з опалого листя. Спочатку його винахід оцінили найвищими балами на олімпіаді в Тунісі, участь в якій брали представники 86 країн світу. А кілька днів тому юнак повернувся з Кенії, де переміг на Міжнародній олімпіаді з екології.
Учень 1. На отриманому  папері можна писати, малювати олівцями, фломастерами та навіть фарбами, друкувати на принтері. А ще з нього виходять екопакети та екоторби. Оскільки цей папір позбавлений будь-яких домішок, то рветься він трохи легше за звичайний, однак, за словами Валентина Фречки, цілком підходить для експлуатації.
З листя, стверджує юний винахідник, можна також видобувати тверде паливо і виділяти мінеральні кислоти. А ще реалізація проекту дозволить скоротити вирубку дерев і вирішити питання із спалюванням листя.
 Група «Дослідників»
   Учень 1. Наша група досліджувала, що ми з вами можемо зробити для збереження  природи?
Учень 2.
           Наші з вами можливості як учнів невеликі, але кожен з нас може внести свою маленьку часточку для збереження природи.
Відпочиваючи на природі слід подбати про те, щоб прибрати після себе місце відпочинку, а потім дуже ретельно загасити багаття, щоб уникнути поширення вогню на траву і дерева, тому що щороку тисячі  гектарів лісу гине від пожеж. Тому у великих населених пунктах МНС  рекомендує в літній період розпалювати багаття тільки у відведених місцях паркової зони.
Учень 1.
      Дерева потрібно не тільки берегти, але ще і примножувати. Наш навчальний заклад співпрацює з лісництвом Вінницького р-у по висадці садженців молоденьких дерев та висіяюванні посадкових матеріалів соснових,  ялинових та дубових порід. Крім того, щороку ми приймаємо участь в акції «Чисте узбіччя» по вулиці Київській та прибираємо лісові насадження.
 Учень 2.  В народі кажуть, кожен  чоловік має збудувати будинок, виростити сина та посадити дерево. Ми – славні нащадки українського роду, будемо продовжувати цю гарну традицію і розпочнемо її з того, що кожен з нас незалежно від статті має посадити дерево.
Учень 1. Ми задали учням нашого училища запитання: «Для чого потрібно здавати макулатуру?» І дізналися, що економлячи на кожному листку паперу, ми даруємо життя не одному дереву. Річ у тім, що достатньо великий відсоток паперу викидається через те, що ми не думаємо, що все це теж може бути корисним – мова йде про маленькі клаптики паперу для нотаток, про упаковки від цукерок, сухих сніданків, ліків, тролейбусні квиточки, паперові рушники. Весь цей дріб’язок потрапляє у смітник. Так 4 людини за місяць створюють 60 кг макулатури з якої при переробці виходить 12000 листків паперу. Регулярно здаючи макулатуру в переробку ви збережете в рік не одне дерево. Тому вкрай важливо збирати макулатуру для того, щоб надати їй друге життя та мати маленький економічний прибуток.
Учень 2. Давайте подивимося відео про те, як паперу можна надати друге життя.
Виступ групи «Статистів»
Учень 1. Ми підрахували, що якщо кожен учень  здасть 10 кілограмів макулатури в рік  по середній ціні 3грн 20 коп за кілограм, то загальний дохід по навчальному закладу становитиме 19200 грн. Подумайте скільки корисних речей для навчального закладу можна придбати за ці гроші?
Учень 2. Ми обчислили, що 600 учнів навчального закладу зберуть в загальному 6000 тонн за рік. Так як 1 тонна макулатури зберігає життя 17 дерев, то ми подаруємо життя 102 деревам. А якщо це робити систематично, то ми з вами збережемо не один гектар лісу.
Учень 1. Наші висновки:
·      Проблема загибелі лісу – глобальна проблема людства. 
·      Тому дерева потрібно не тільки берегти, але й поновлювати.
·      Збір макулатури  дасть «Друге життя» вашому паперу і збереже не одне дерево та примножить ваші прибутки.
(Виступ учениці)
Посадіть, діти, дерево, виростіть квіти,
І ліси посадіть на глухім пустирі.
І Земля вам подякує, буде радіти Щедро вам усміхнеться і сонце вгорі.
Людина не Бог, а частинка природи
І більше від неї не блага, а шкоди.
Нам треба довкілля своє відновити.
Бо все прийшло в цей світ, щоб жити, радіти
           І, якщо будемо берегти нашу природу, якщо ми будемо заощадливими, то обов’язково будемо мати можливість відпочивати та насолоджуватися нею ще не одне десятиліття. Дякую за увагу.




ВИСНОВКИ
 
          Ліси планети є потужним джерелом атмосферного кисню ( 1 га лісу виділяє в атмосферу 5 тон кисню на рік) він  важливий не тільки для дихання, а й для збереження озонового екрану в стратосфері Землі. Ліси надають притулок  для різноманітних видів рослин і тварин, є джерелом продовольства, лікувальних трав, чистого повітря і води, відіграють ключову роль у підтримці стабільності клімату і довкілля на Землі. Сьогодні проблема загибелі лісу стоїть на одному з перших місць  серед  глобальних проблем людства.  Дивлячись на те, як гине ліс, а значить і людство, ми часто не помічаємо, що самі винні в цьому. Вирубка лісу, його засмічення і знищення відходами виробництва, численні пожежі – все це є людський фактор. Яке ж рішення всього цього? Основними завданнями охорони лісу є його раціональне використання та відновлення. 
У даному екологічному проекті значна увага приділяється практичним аспектам ставлення до природи.  Проведений дослід доводить, що в домашніх умовах можливо самостійно переробляти використаний папір за найменших витрат – це приклад вторинної переробки та збалансованого ресурсокористування. У перспективі, якщо буде розроблена програма з виробництва вторинного  паперу в масштабах всієї країни, нам вдасться врятувати мільйони гектарів  лісу від вирубки, а на звалищах не будуть гнити тони макулатури. Тим самим екологія  значно покращиться.
Екологічний проект має велике значення,  адже  показує на практиці, як  можна сприяти збереженню природних ресурсів. 
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1.Білявський Г.О. Основи екологічних знань: пробний  підручник для учнів                10-11 кл.. середніх загальноосвітніх закладів /Г.О. Білявський , Р.С. Фурдуй , І.Ю. Костіков  // Либідь - 2010.- С. – 336
2. Бойчук Л. Д.  Екологія і охорона навколишнього середовища: навч. посіб. / Л.Д. Бойчук,  Е. М. Соломенно , О.В. Бугай  — Суми: Університетська книга, 2003. — 284 с.
3. Вікіпедія  [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki.
4. Гайнріх Д. Екологія: dtvAtlas.  пер. з 4-го нім./ Д. Гайнріх - Київ. Знання — Пресс. - 2011. — 287 с.
5.Державна програма «Інформаційні та комунікаційні технології в освіті і науці на 2006-2010 роки» Кабінет Міністрів України; Постанова, Програма, Заходи від 07.12.2005 № 1153 [Електронний ресурс]. - Режим доступу:  http://zakon2.rada.gov.ua/
6. Джигирей В. С. Екологія та охорона навколишнього природного середовища: навч. посіб./ В.С. Джигирей  — Київ. - Знання, 2010.
7.Історія винаходу паперу, та вдосконалення його виробництва [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://www.mestectvo.com/
8.Історія створення паперу. Виробництво паперу [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://faqukr.ru/.
9.Кравченко М. Вирує дим з контейнерів і не тільки. /М. Кравченко // «Миронівський край». - 2012 р. - № 81. – С. 4.
10. Кучерявий В.Л. Екологія./ В.Л. — Львів: Світ, 2000. — 500 с.
11. Матвієнко О.О. Чисто там, де не смітять. / О.О. Марченко //
  «Миронівський край».- 2008 р. -  № 71. – С.- 4. 


1 коментар:

  1. Щиро дякую за такий змістовний, цікавий , корисний, зрозумілий дітям, матеріал. Дизайн презентацій теж гарний.

    ВідповістиВидалити